Chcę , mogę, teraz … i nic z tego nie wychodzi. Gdy stawką jest nasze zdrowie, komfort życia, szczęście, to warto, by chcieć, móc,  teraz – stały się słowami z siłą. Dlaczego więc nie powodują upragnionych zwrotów w naszym myśleniu i działaniu?Być może za wypowiadanym słowem nie stoją konkretne myśli, zdecydowanie i determinacja. A może trzeba zastąpić je innymi, bardziej konkretnymi słowami.

Chcieć to móc

W naszym słowniku synonimów języka polskiego dla słowa chcieć znajduje się 170 synonimów. Synonimy te podzielone zostały na 38 grup znaczeniowych.

Wybrałam dla Was i dla siebie te, które silnie wskazują na pierwszeństwo i konieczność.

Nie mów chcę, tylko ukonkretnij swoje potrzeby. Pamiętaj: swoje potrzeby!

Niewiele mogę? Ale mogę coś!

Gdy powraca temat własnego szczęścia częściej mówimy sobie  „nie mogę” i sypiemy lawiną powodów i wymówek. A przecież to ja i tylko ja jestem odpowiedzialna za siebie.

W naszym słowniku synonimów języka polskiego dla słowa móc znajdują się 32 synonimy.

Możesz i powinnaś zadbać o siebie, by być silną na dłużej.

Nie zapomnij o egoiźmie

   Dbanie o siebie, to najtrudniejsza z nauk. Próbowałam różnych strategii z marnym skutkiem. Dziś już wiem dlaczego.

Planowałam obowiązki, pomaganie innym, spełnianie życzeń i próśb. Nie planowałam czasu posiłków, snu, relaksu i tego wszystkiego co nazywamy czasem dla siebie.

Zapominanie o sobie jest wykroczeniem przeciw sobie i przeciw innym. Organizm szybko upomni się. Paradoksalnie nie będę silna na długo, by być dla innych.

Gdy do tego wszystkiego dojdzie permanentny stres (a takimi są:  niepełnosprawność dziecka, przewlekła choroba  i inne problemy) organizm powie STOP i upomni się o zbawienny egoizm.

Nie jutro, nie od poniedziałku, od teraz!

 

 

Zaplanuj dbanie o siebie. Ukonkretniaj, planuj. Nikt poza Tobą tego nie zrobi. Siebie możesz przytulić tylko TY.