
Brak podwórek, brak ogródków, brak wychodzenia i ruchu niezależnie od pogody, brak możliwości przebywania na trawie, samodzielnego zbierania kwiatów, chodzenie boso po trawie, wąchanie zapachów kwiatów i roślin, możliwość zbierania, zaplatania, obserwacji, słuchania ptaków, rozróżniania kolorów. To tylko niektóre przyczyny wielu problemów rozwojowych dzieci. Ale przyznajmy się, dorosłych również. Dlatego warto rodzinnie odwiedzić profesjonalne ogrody sensoryczne. Oddziałują na zmysły: węchu, wzroku, dotyku, słuchu i smaku. Stymulują wszystkie 5 zmysłów. To swoista aromaterapia, muzykoterapia i arteterapia. Ogrody sensoryczne mają działanie relaksacyjne, polepszają nasz stan psychiczno-fizycznych, pozwalają naładować się pozytywną energią, tak cenną dla naszego samopoczucia.
Przedstawiam profesjonalne ogrody sensoryczne. Warte odwiedzenia miejsca, które będą terapią integracji sensorycznej dla całej rodziny.
Dla dzieci z niepełnosprawnościami i problemami, bezcenne.

Powstają od 1979 roku. Właściciel obiektu Bronisław Kapias postanowił podzielić się swoją pasją z innymi. Na niewielkim niegdyś skrawku ziemi zaczął sadzić rośliny, wprowadzał stopniowo architekturę ogrodową, tworząc coraz to nowsze zielone zakątki. Powstało centrum ogrodnicze, restauracja i ogrodów do zwiedzania. W Ogrodach do zwiedzania znajdują się liczne ławeczki, altanki, zaciszne miejsca, zacienione kąciki na upalne dni. Całość założenia jest przystosowana do swobodnego poruszania się osób niepełnosprawnych, rodziców z wózkami dziecięcymi. Cały obiekt jest dostępny i przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie ogrodowe ścieżki są utwardzone co umożliwia swobodę poruszania się dla osób będących na wózkach inwalidzkich. Na prawie wszystkie tarasy widokowe, wzniesienia można swobodnie wjechać wózkami. W miejscach gdzie pojawiają się schody zobaczycie znak informujący o zawróceniu ze ścieżki. Znajduje się tu też Ogród Sensoryczny. Siedząc na wózku lub opierając się o ceglany murek można dotykać rośliny, po prostu poznawać „zieleń” zmysłami.

Stworzony do nauki orientacji przestrzennej dla osób niewidzących i słabowidzących organizowane przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych. Urządzenia dydaktyczno-zabawowe zainstalowane na terenie obiektu służą prowadzeniu aktywnej rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych dotkniętych dysfunkcją wzroku. Na terenie parku wytyczono również ścieżki o różnej nawierzchni, tory przeszkód, równoważnie oraz założono poletka z roślinami. Dzięki korzystaniu z takiej formy rehabilitacji niewidomi uczą się wykorzystywać wszystkie dostępne im zmysły i rozpoznają strukturę nawierzchni, kierują się dźwiękiem i zapachem.
https://www.facebook.com/ParkOrientacjiPrzestrzennejOwinska/
https://www.youtube.com/watch?v=ah-UH302Q14
Park był bohaterem odcinka Maja w Ogrodzie. Koniecznie zobacz:
http://majawogrodzie.tvn.pl/333,Ogrod-zmyslow-w-Owinskach-odc-604,odcinek.html

Ogród podzielony na pięć stref. Każda strefa przemawia do wybranego zmysłu w bardziej intensywny sposób. Znajdziemy tu piękny zakątek różany, gdzie mamy okazję odbierać wzrokiem niepowtarzalną ilość kolorów. Przechadzając się alejkami ziół, krzewów i drzew odczuwamy wszystkie przyjemne zapachy. Jest też strefa dotyku i jednocześnie relaksu. W strefie smaku znajdziemy pyszne owocowe krzewy i drzewa. Dopełnieniem ogrodu jest wszechobecna strefa słuchu – ćwierkanie ptaków, szum drzew i wiatru, szelest liści. Stukanie dzięcioła, ćwierkanie ptaszków, szum wodospadu uspokoją i wprowadzą nas w nastrój niesamowitego odprężenia i ucieczki od problemów życia codziennego.
https://www.facebook.com/Pa%C5%82ac-Drzeczkowo-206115549451679/

Ogród Zmysłów podzielony jest na kilka stref. Przed wejściem do każdego z ogrodów umieszczona jest tablica informacyjna, prezentująca opis ogrodu i roślin, które w nim się znajdują. Informacje napisane są pismem Brajla oraz w języku polskim, słowackim i angielskim). Ogród jest tak zaprojektowany, aby w sposób zintensyfikowany i celowy oddziaływać na zmysły pozawzrokowe w większym stopniu niż zwykle. Poza funkcją spacerowo-rekreacyjną spełniają także funkcje terapii oraz nauki dla osób niepełnosprawnych i dzieci. Ogród podzielony jest na strefy: zdrowia, zapachową, wzrokową, słuchową, dotykową i smakową.
http://www.atrakcjekrynicy.pl/ogrody-zmyslow-muszyna

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema to oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej, czyli aż 6,5 ha wśród parkowej zieleni. Jest tam 70 stanowisk interaktywnych do wykonywania eksperymentów fizycznych z dziedziny akustyki, mechaniki, hydrostatyki i optyki oraz Ogród Zapachów, Zielony Labirynt i Ogród Geologiczny. W Ogrodzie Doświadczeń prowadzone są również lekcje muzealne przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym jak i szkolnym.